Sitemizi Aktif Kullanmak İçin Üye Girişi Yapmalısınız
 Anasayfa
• RSS • Webmail
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
Güvenlik Kodu :
     
    Üye Olmak İstiyorum
    Şifremi Unuttum
EĞİTİMLERİMİZ
HAFTANIN KİTABI
HAFTANIN OYUNU
Öğrenci Koçluğu
YARATICI DRAMA
Oyun Terapisi
Mental Aritmetik
MüziKArt
Vedic Matematik
ROBOTİK EĞİTİMİ
Montessori Eğitici Eğitimi
Kurumsal Eğitimler
Zihin Haritaları
Zeka Oyunları
Hızlı Okuma
E-Bülten
 Ad Soyad :  
 E-Posta   :
ekle    çıkar
ETKİNLİK TAKVİMİ
AKTİF DRAMA ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?


Anket Sonuçları Yükleniyor. Lütfen Bekleyin ...

» Önceki Anket Sonuçları
İstatistik
Vedic Matematik Nedir?
19 Haziran 2013 Çarşamba 14:00
12
14
16
18

Vedic Matematik Nedir?

Vedic Hintlilerin geliştirmişolduğu bir matematik sistemidir. Bu sistem Astronomide, Geometrik cisimlerin alan hesaplarında, Pisagor teoreminde, Cebirsel ifadelerin yazılımında kullanılmıştır. Vedic sisteminin en çarpıcı özelliği tutarlı olmasıdır.

Bu kuralların hepsi kolaylıkla anlaşılmaktadır ve matematiği kolay ve keyifli hale getirir, yenilikçiliği teşvik eder.
Vedic sisteminde, karmaşık görünen çarpımlar saniyeler içinde bulunabilir. Vedic matematiği alternatif bir yöntem olarak sunmuyoruz; amacımız çocukların zihninde yeni bir ampul yakmak, “aaaa böyle de oluyormuş” dedirtebilmektir.

 

Vedic Matematik’in Faydaları Nelerdir?

Vedic matematik uygulamaları ile beyin hücreleri daha hızlı çalışacak böylece problem çözme becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunulacaktır. Yöntemler çok sıra dışıolduğu için başlangıçta beyin direnci ile karşılaşılması doğaldır. Ancak bir süre uyguladıktan sonra büyük kolaylık sağladığı fark edilecektir. İşlem becerisinin yeterince gelişmiş zihinsel aktivitenin yoğun olduğu dönemlerde uygulanması verimi artıracaktır. Bu açıdan ele aldığımızda ortaokul ve lise öğrencileri için rahatlıkla uygulanabileceği söylenebilir.

Vedic matematiği alternatif bir yöntem olarak sunmuyoruz; amacımız çocukların zihninde yeni bir ampul yakmak, “aaaa böyle de oluyormuş”dedirtebilmektir. Şunu da biliyoruz ki pek çok vedic tekniği hem sınavda hem günlük işlerde öğrenciye hız ve zaman kazandıracaktır. Aşağıdaki tablo ve yorumlar Prof. Dr. İrfan ŞİAP ve Doç. Dr. Ünal UFUKTEPE danışmanlığında, 2009 yılında Kocaeli ili Gebze ilçesinde yapılan SAYILARIN SİHİRLİDÜNYASI” isimli TÜBİTAK projesinden alınmıştır.

 

  

 

Deneysel uygulamadan da görüldüğü gibi öğrenciye eğlenceli ve heyecan uyandıran yöntemlerle bir konu öğretildiği takdirde öğrenci: Daha istekli, daha hızlı, daha meraklı, daha az hata yapan öğrenci olmaktadır. Bunun ise matematik eğitimine katkısı büyük olacaktır.

 

 

Okunma Sayısı : 6163

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Konular


    Drama Kursu ile günlük yaşamda yaşanılan durumlar taklit edilir ve bu olaylar zincirinde yaratıcı drama, tam anlamıyla yapar gibi görünmek anlamına gelir. Olaylar, durumlarve bağlantılar arasındaki ilişkiler öğrenilir. Eğitim sisteminde yepyeni bir kavram olmakla birlikte, amaçlı bir etkinlik olarak eğlenceli matematik, singapur matematiği ve zeka oyunları adeta gerçek hayatın provası ve yaşam felsefesidir. Aynı zamanda Mental Aritmetik Eğitimi ile kavramlar bilgisi gelişerek kolay öğrenmenin yolları bulunmaktadır.
* Katılımcılara Üniversite Onaylı Sertifika Verilecektir.
** Bu Sertifika 2010 / 49 Ders Dışı Egzersiz Yönergesine Uygundur.
Tüm Hakları Saklıdır 2013 AKTİF DRAMA 0