Sitemizi Aktif Kullanmak İçin Üye Girişi Yapmalısınız

 

 Anasayfa
• RSS • Webmail
Üye Giriş
E-Posta :
Şifre :
Beni Hatırla
Güvenlik Kodu :
     
    Üye Olmak İstiyorum
    Şifremi Unuttum
FORUMLAR
YENİ FORUM AÇ
Okul Öncesi
İlkokul
Ortaokul
Lise
Değerler Eğitimler
Branş Dersleri
E-Bülten
 Ad Soyad :  
 E-Posta   :
ekle    çıkar
ETKİNLİK TAKVİMİ
AKTİF DRAMA ANKET

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?


Anket Sonuçları Yükleniyor. Lütfen Bekleyin ...

» Önceki Anket Sonuçları
İstatistik
Okulöncesi Dönemde Eğitimde Drama Etkinlikleri
05 Haziran 2013 Çarşamba 12:00
12
14
16
18

Erikson (1972), eğitimde drama çalışmalarını sosyal yaşamdaki kuralları içselleştirme ya da sosyal yaşamın provası olarak görür. Bu oyunlar yoluyla gerçekleştirilen eğitimde drama çalışmaları, sosyal gelişimin de bir parçasıdır. Eğitimde drama çalışmaları kapsamında birey, sosyal davranış form ve örnekleri sayesinde, kendini tanıma ve empati geliştirme şansını yakalar. Erikson, ayrıca yaşamın provasının drama gibi kurgusal oyunlarda canlandırıldığını belirtmektedir. Çocukların oyun yoluyla yaşamda başarısızlık, yalnızlık ve hayal kırıklığı gibi bir dizi karmaşık sosyal sorunlarla başa çıkmayı öğrenebileceklerini öne sürer. Erikson bu anlamda çocukları, hayali oyunları oynayarak yaşamlarındaki eğretilemeleri kavramaya teşvik etmeyi önermektedir. Bolton ise, dramanın çocukların yaşamları için bir eğretileme olduğu savından hareketle, öğretmenin görevinin bu yaşantıları eğitsel açıdan anlamlı hale getirmek olduğunu ekler (Akt. Kitson ve Spiby, 1997). Bolton, bu noktada Heathcote’dan hareketle, öğretmenin sürece müdahalesini olağan karşılamakta, eğitsel açıdan öğretmene eğitimde drama çalışmalarına müdahale etme görevini yüklemektedir. Böylece eğitimde drama etkinlikleri, okulöncesi dönem dahil, birçok eğitim kademesinde toplumsal yaşam için gerekli becerileri kazandırmada önemli bir araç durumuna gelmektedir.
Eğitim bireylerle ilgilenir. Eğitimde drama ise bireylerin kişilikleriyle ilgilenir. Bu nedenle daha fazla sorumluluk gerektirir. Eğitimde drama çalışmaları, eğitim kurumlarında en fazla sorumluluk gerektiren alanlardan birisidir. Okulöncesinde eğitimde dramayı kullanan öğretmenlerin, alanda iyi yetişmiş olmasının ve drama- yı etkili kullanmalarının beklenmesi gerginlik yaratmaktadır. Ayrıca, eğitimde dra- manın amacının sanatçı yetiştirmek olmadığı bilinmelidir. Erken çocukluk döneminde eğitimde drama etkinliklerinin kullanılması, çocukları yaratıcı yolculuğa çıkararak, sosyal, bilişsel ve dilsel beceriler geliştirmelerine yardım edebilir. Eğitimde dramanın amacı bu anlamda dünyamızı anlamlı hale getirmek ve karmaşalarını çözmemize yardımcı olmaktır.
Dört yaşındaki bir çocuk oyun alanında bulduğu taşı getirerek annesine: “Bak anne sana bisküvi getirdim” der. Araştırmalar, “mış gibi” yapma ve benzer tür oyunların okulöncesi çağı çocukların gelişimine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Yalnızca araştırmalar değil, çocuk gelişimi ve psikolojisi alanında çalışan akademisyenler de “mış gibi yapma”ya dayalı oyunların okulöncesi için önemli bir öğrenme aracı olduğu konusunda aynı düşüncededirler ve eğitimcilerin bu tür boş zaman etkinliklerini destekleyici ortamlar yaratmalarını önermektedirler (Vygotsky, 1978).
Okulöncesi dönemde “mış gibi” yapmaya dayalı oyunları inceleyen araştırmacılar, bu oyunların farklı yönlerini ele almışlardır. Alan yazında “mış gibi” yapma davranışı dramatik oyun ya da sosyo drama oyunları gibi farklı kavramlarla tanımlanmıştır. Ama en çok benimsenenlerden biri, kurgusal oyuna karşılık gelmektedir. Bu konuda en önemli sorumluluk ailelere düşmektedir. Araştırmalar, anne babaların çocukların başta gelen öğretmenleri olduğunu vurgulamaktadır. Aileler, ev ortamında “mış gibi” yapmayı kullanarak, çocuklarının eğitimine katkıda bulunmak istemektedirler.

AÖF
 

HALİM ULAŞ
Okunma Sayısı : 8916

  Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış

  Yorum Ekle

Ad Soyad :
E-Posta :
Mesaj :
Güvenlik Kodu :+ Benzer Konular


    Drama Kursu ile günlük yaşamda yaşanılan durumlar taklit edilir ve bu olaylar zincirinde yaratıcı drama, tam anlamıyla yapar gibi görünmek anlamına gelir. Olaylar, durumlarve bağlantılar arasındaki ilişkiler öğrenilir. Eğitim sisteminde yepyeni bir kavram olmakla birlikte, amaçlı bir etkinlik olarak eğlenceli matematik, singapur matematiği ve zeka oyunları adeta gerçek hayatın provası ve yaşam felsefesidir. Aynı zamanda Mental Aritmetik Eğitimi ile kavramlar bilgisi gelişerek kolay öğrenmenin yolları bulunmaktadır.
* Katılımcılara Üniversite Onaylı Sertifika Verilecektir.
** Bu Sertifika 2010 / 49 Ders Dışı Egzersiz Yönergesine Uygundur.
Tüm Hakları Saklıdır 2013 AKTİF DRAMA 0